Co powinniśmy wiedzieć planując budżet domowy? Piszą o tym: Karol Wilczko, Mikołaj Fidziński, Damian Rosiński, Jacek Kasperczyk, Marcin Zienkiewicz
Karol Wilczko
Współzałożyciel pierwszej w Polsce porównywarki finansowej Comperia.pl. Lubi pisać o finansach osobistych i produktach bankowych. Z rynkiem finansowym związany od ponad 11 lat (wliczając w to studia w Szkole Głównej Handlowej). Codziennie dochodzi do nas mnóstwo informacji finansowych, które w sposób pośredni lub bezpośredni dotyczą naszych domowych budżetów. Jak się odnaleźć w gąszczu tych wiadomości? Które wydarzenia mają znaczenie dla naszych portfeli, a które są mniej istotne? Na co zwracać uwagę kupując produkty finansowe, czy ubezpieczeniowe? O tym wszystkim na naszym „comperiowym” blogu. Wszelkie komentarze do opisywanych przez nas tematów mile widziane.
RSS


czwartek, 20 sierpnia 2015
W hipotekach taniej już nie będzie

Jak wynika z danych Comperia Analytics, dzisiaj średnio pierwsza rata kredytu hipotecznego na 30 lat na 300 tys. zł (wartość nieruchomości – 375 tys. zł) wynosi zaledwie 1 386 zł. „Zaledwie” – bo jeśli ktoś podobny kredyt zaciągał rok temu, to jego pierwsza rata była niemal 200 zł wyższa. 5 lat temu przeciętna rata inaugurująca dłuuuuuugi okres spłaty wynosiła niemal 2 000 zł!

Wszystko o wysokości pierwszej raty mówi ten wykres.

Wysokość pierwszej raty kredytów na 30 lat na 300 tys. zł

Źródło: Comperia.pl

Przypominam, że wysokość pierwszej raty to jeden z istotniejszych czynników wpływających na decyzję banku o przyznaniu lub nie kredytu na żądaną kwotę. Zatem teoretycznie zaciągnięcie kredytu hipotecznego jeszcze nigdy nie było łatwiejsze.

No właśnie – teoretycznie. Liczby pokazują coś innego. Jak wynika z raportu AMRON-SARFiN, w I kw. 2015 r. Polacy zaciągnęli 42 169 kredytów hipotecznych, co jest wynikiem ledwie o 227 kredytów (czyli jakieś 0,5 proc.) lepszym niż w I kw. 2014 r., i najgorszym od tamtego czasu. W I kw. 2013 r. udzielono jeszcze mniej kredytów (41 599), ale już w pierwszych trzech miesiącach 2012 r. aż 48 723.

Temat tego, czy obecnie mamy dobry czas na zaciągnięcie hipoteki, rozwijamy na Comperia.pl.

Mikołaj Fidziński
Comperia.pl