Co powinniśmy wiedzieć planując budżet domowy? Piszą o tym: Karol Wilczko, Mikołaj Fidziński, Damian Rosiński, Jacek Kasperczyk, Marcin Zienkiewicz
Karol Wilczko
Współzałożyciel pierwszej w Polsce porównywarki finansowej Comperia.pl. Lubi pisać o finansach osobistych i produktach bankowych. Z rynkiem finansowym związany od ponad 11 lat (wliczając w to studia w Szkole Głównej Handlowej). Codziennie dochodzi do nas mnóstwo informacji finansowych, które w sposób pośredni lub bezpośredni dotyczą naszych domowych budżetów. Jak się odnaleźć w gąszczu tych wiadomości? Które wydarzenia mają znaczenie dla naszych portfeli, a które są mniej istotne? Na co zwracać uwagę kupując produkty finansowe, czy ubezpieczeniowe? O tym wszystkim na naszym „comperiowym” blogu. Wszelkie komentarze do opisywanych przez nas tematów mile widziane.
RSS


wtorek, 02 kwietnia 2013
Cypryjski wspólny mianownik.
Jak mawiał francuski socjolog i polityk, a przede wszystkim myśliciel – Alexy de Tocquevill: nie ma takiego okrucieństwa i takiej niegodziwości, jakiej nie popełniłby, skądinąd łagodny i liberalny rząd, kiedy skończą mu się pieniądze.
środa, 13 lutego 2013
Pułapka najlepszych lokat
Spoglądając na najlepsze roczne lokaty na 5 tys. zł wydaje się, że oszczędności powinny zostać zdeponowane na Lokacie Szefa, Prezesa lub WIBOR Plus z oprocentowaniem 5,29-5,33 proc. w skali roku (przed uwzględnieniem podatku od zysków kapitałowych). W praktyce te lokaty mogą przynieść mniejszy zysk od niżej oprocentowanych dziś depozytów.
poniedziałek, 21 stycznia 2013
Niechciane grosze
NBP planuje znacząco zmniejszyć zapotrzebowanie na monety z nominałem 1 i 2 grosze. I choć sama idea wydaje się być rozsądna, to jednak diabeł będzie tkwił w szczegółach.
piątek, 04 stycznia 2013
Wojny depozytowej nie ma. Oprocentowanie lokat w dół.
Rada Polityki Pieniężnej, obniżając stopy procentowe, narzuciła nowy trend na rynku depozytowym. Od kilku miesięcy oprocentowanie lokat bankowych spada i taka sytuacja może się utrzymać.
piątek, 19 października 2012
Chcesz dostać 100 zł miesięcznie? Trzymaj kciuki za RPP
Jeśli RPP zdecyduje się w najbliższych miesiącach na zdecydowane cięcie stóp, to można oczekiwać znacznego spadku kosztu obsługi kredytów hipotecznych. A to oznacza, że do banku trzeba będzie co miesiąc zanieść mniej pieniędzy. O ile? Nawet kilkaset złotych!
wtorek, 31 lipca 2012
Ministerstwo żongluje marżami. Oprocentowanie obligacji bez zmian!
W sierpniu nastąpi kolejna emisja dziesięcioletnich obligacji emerytalnych, których oprocentowanie zależy od inflacji. Mimo znacznych wahań wskaźnika inflacji rok do roku, oprocentowanie 10-letnich obligacji w sierpniu pozostanie na poziomie z poprzedniego miesiąca.
poniedziałek, 09 lipca 2012
Niższe raty kredytów w euro? Obniżka stóp przez EBC i umocnienie złotego pomagają kredytobiorcom!
Europejski Bank Centralny obniżył podstawowe stopy procentowe o 25 pkt. bazowych, co powinno wpłynąć na spadek rat kredytów wyrażonych w euro. Kolejną dobrą wiadomością dla kredytobiorców jest umocnienie złotego w porównaniu do ubiegłego miesiąca.
czwartek, 28 czerwca 2012
Nieliczni realnie zarabiają na lokatach. Reszta traci
Wielu Polaków oszczędza na lokatach z nadzieją, że powiększą zawartość swoich portfeli. Banki rzeczywiście w określonych odstępach czasu dopisują odsetki do lokat czy kont oszczędnościowych. Jednak w praktyce okazuje się, że większość lokat przynosi straty.
wtorek, 05 czerwca 2012
Euro 2012- gdzie, jak i czym płacić podczas Euro
Podczas piłkarskiej imprezy na stadionach czy w strefach kibiców nie zabraknie sportowych emocji. Niestety, mogą też wystąpić nerwowe sytuacje, gdy kibic będzie chciał zapłacić za meczową przekąskę lub coś do picia gotówką.
poniedziałek, 14 maja 2012
Kredyt hipoteczny: z wkładem własnym czy bez?
Część osób godzi się na wniesienie wkładu własnego przy zaciąganiu kredytu hipotecznego. Czy takie rozwiązanie jest konieczne? Może zamiast tego warto zaciągnąć kredyt na 100 proc. wartości nieruchomości, a „wkład własny” ulokować na bankowym depozycie?
poniedziałek, 16 kwietnia 2012
19 proc. podatku. Czy na pewno?
Od kwietnia obowiązują zmienione przepisy odnośnie naliczania podatku od zysków kapitałowych. Okazuje się, że w niektórych przypadkach podatek może wynieść nawet 100 proc. i klient nie otrzyma żadnego zysku!
poniedziałek, 19 marca 2012
Pierwszy kontakt młodzieży z bankiem i od razu pod górkę.
Młodzież od 13 roku życia ma możliwość założenia konta w blisko 20 bankach. I to pierwsze spotkanie z bankowością dla większości młodzieży będzie bolesne. Banki pobierają wysokie prowizje nawet od nieletnich!
poniedziałek, 27 lutego 2012
Polacy stracili ponad 1 mld zł!
W ostatnich 3 miesiącach banki zaczęły wycofywać ze swojej oferty lokaty z dzienną kapitalizacją, popularnie zwane lokatami antybelkowymi. Warto zaznaczyć, że lokaty z dzienną kapitalizacją stanowiły w ubiegłym roku ścisłą czołówkę większości rankingów lokat bankowych. Ile stracili na tym Polacy?
czwartek, 09 lutego 2012
Kiedy kolejna obniżka stóp w strefie euro?
Przez ostatnie dwa miesiące EBC nie dokonywał zmian stóp procentowych, choć podstawy do dalszego cięcia miał solidne. Rynkowe stawki oprocentowania w coraz większym stopniu uwzględniają kolejne rychłe cięcie. Taki ruch to, więc tylko kwestia czasu. Co to będzie oznaczało dla kredytobiorców?
środa, 25 stycznia 2012
Ubezpieczenia do kart płatniczych i kont osobistych są przydatne, ale...
Zakładając konto osobiste lub podpisując umowę o kartę płatniczą często można spotkać informacje o ubezpieczeniach dokładanych przez bank do tych produktów. Czy można z nich skorzystać podczas zimowego wypoczynku?
 
1 , 2