Co powinniśmy wiedzieć planując budżet domowy? Piszą o tym: Karol Wilczko, Mikołaj Fidziński, Damian Rosiński, Jacek Kasperczyk, Marcin Zienkiewicz
Karol Wilczko
Współzałożyciel pierwszej w Polsce porównywarki finansowej Comperia.pl. Lubi pisać o finansach osobistych i produktach bankowych. Z rynkiem finansowym związany od ponad 11 lat (wliczając w to studia w Szkole Głównej Handlowej). Codziennie dochodzi do nas mnóstwo informacji finansowych, które w sposób pośredni lub bezpośredni dotyczą naszych domowych budżetów. Jak się odnaleźć w gąszczu tych wiadomości? Które wydarzenia mają znaczenie dla naszych portfeli, a które są mniej istotne? Na co zwracać uwagę kupując produkty finansowe, czy ubezpieczeniowe? O tym wszystkim na naszym „comperiowym” blogu. Wszelkie komentarze do opisywanych przez nas tematów mile widziane.
RSS


Kategorie: Wszystkie | Jacek Kasperczyk | Karol Wilczko | Komentarze | Linki | Mikołaj Fidziński | O autorze
RSS
środa, 01 kwietnia 2015
WKP - nie, dziękuję
Od dzisiaj pierwsze 50 tys. osób, które zaczną korzystać z Warszawskiej Karty Płatniczej otrzyma zwrot kosztów jednego biletu okresowego. Brzmi fantastycznie, prawda? No właśnie niekoniecznie…
piątek, 13 lutego 2015
Z małej sumy duże oszczędności
Patrząc na tytuł dzisiejszego wpisu nietrudno jest się domyśleć o co tak właściwie chodzi. Zresztą wszyscy doskonale wiemy, że jak nie wiadomo w czym rzecz, to na pewno mowa będzie o pieniądzach. Ale przechodząc do meritum…
piątek, 14 listopada 2014
Konta oszczędnościowe twardo stoją przy swoim
Choć stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego odnotowują coraz to niższe wartości (po ostatniej obniżce stopa referencyjna ogłaszana przez tą instytucję wynosi już 2 proc.), to na rynku funkcjonują produkty bankowe zdające się lekceważyć ten fakt. Chodzi o konta oszczędnościowe, których średnie oprocentowanie nie zmienia się od 14 miesięcy.
środa, 29 października 2014
I tak wyjdą na swoje
Ostatnio w mediach pojawiło się dużo informacji dotyczących banków, a dokładniej możliwego spadku ich przychodów spowodowanego obniżką stóp procentowych przez Narodowy Bank Polski. W sumie to żadna nowość, skoro oprocentowania kredytów będą niższe, to i wynik odsetkowy kredytodawców powinien mieć tendencję malejącą. Trzeba jednak zaznaczyć, że banki tak łatwo nie odpuściły zbliżającego się pogorszenia własnych wyników i już zawczasu „dopracowały” niektóre swoje produkty.
czwartek, 16 października 2014
Czym skorupka za młodu…
Mówi się, że nawyki nabyte w dzieciństwie wpływają na nasze zachowania w dorosłym życiu. Ta stara prawda jest niezwykle ważna dla osób pragnących wykształcić w swoich pociechach „smykałkę” do finansów. Sprawdźmy zatem, jak można to zrobić w praktyce i który bank okaże się przydatny w tym aspekcie.
czwartek, 02 października 2014
Krawaciarze z breloczkami
No i stało się. Arsenał gadżetów, w jakie może zostać wyposażony zwykły posiadacz konta bankowego powiększył się niedawno o nowe rozwiązanie. Teraz, aby zapłacić za poranną kawę na stacji benzynowej, nabyć bilet autobusowy, czy kupić dzisiejszą, świeżutką gazetę, wystarczy „frywolnie” machnąć … krawatem. Tak, tak moi mili - na rynku zadebiutowała właśnie ta część garderoby wyposażona w chip do płatności zbliżeniowych.
czwartek, 18 września 2014
Wzorowe lokaty
Wrzesień na dobre zawitał w naszym kalendarzu. Nasze pociechy z dumą przynoszą już pierwsze stopnie. Oczywiście najlepiej by było, gdyby otrzymywane oceny oscylowały wokół dobrze wszystkim znanej cyfry „5”, bo to ona właśnie jest przepustką do uzyskania tytułu wzorowego ucznia. Czy jednak takie wyróżnienie można przyznać bankom? Czy któraś instytucja zasługuje na taką nagrodę? Sprawdźmy.
środa, 03 września 2014
W dużym nie zarobisz
Zwykło się mawiać, że duży może więcej… Niestety, ta często przytaczana prawda nijak się ma do rzeczywistości występującej w produktach finansowych. Okazuje się bowiem, że w największych polskich bankach (wszyscy wiedzą, o jakie podmioty chodzi) oprocentowanie lokat bankowych jest najniższe na rynku. Dlaczego tak się dzieje?
czwartek, 14 sierpnia 2014
Koszty, których nie widać
Na świecie nie ma nic za darmo, dlatego też nie odkryję żadnej tajemnicy mówiąc, że także korzystanie z produktów bankowych niesie ze sobą konieczność ponoszenia różnych opłat. O ile oprocentowanie kredytu, czy prowizja za udzielenie danego zobowiązania należą do „standardowych” obciążeń, o tyle niektórych kosztów po prostu nie widać (przynajmniej na początku). O jakich wydatkach mowa?
środa, 23 lipca 2014
Procentowy zawrót głowy
Pierwsza styczność z pojęciem procentu zazwyczaj ma miejsce w szkole podstawowej. To wtedy większość z nas dowiaduje się także jaki procent jednej liczby stanowi druga liczba i dlaczego punkt procentowy to nie to samo co sam procent. Niektórzy jednak chyba niezbyt uważnie słuchali na tych lekcjach.
piątek, 04 lipca 2014
No more branches!!!
Tytuł dzisiejszego wpisu może się wydawać nieco zaskakujący, niemniej jednak w doskonały sposób ukazuje aktualne tendencje panujące na rynku bankowym. Dziś większość tych instytucji stawia na nowe technologie i rozwój zdalnych kanałów obsługi klienta. Czy w związku z tym tradycyjne oddziały stały się już passé?
środa, 14 maja 2014
Stawiają na młodych
Edukacja finansowa Polaków pozostawia wiele do życzenia. Żeby to zmienić, naukę finansów trzeba rozpocząć jak najwcześniej. Banki umożliwiają realizację tego zadania, wprowadzając do swej oferty produkty skierowane do dzieci. Sprawdźmy, w których instytucjach można aktualnie zdobywać finansowe doświadczenie.
środa, 16 kwietnia 2014
OFEretki ciąg dalszy
W związku z przeprowadzoną ostatnio reformą emerytalną, ponad połowa środków zgromadzonych w OFE została przekazana do ZUS. Co więcej, teraz każdy aktualny uczestnik OFE musi złożyć specjalne oświadczenie, czy chce aby część jego składki emerytalnej była nadal przekazywana do tych instytucji. Jeśli tego nie zrobi, to z automatu zostanie „wcielony” do ZUS. Jednak samo złożenie oświadczenia wcale nie jest takie proste, jakby się mogło wydawać.
wtorek, 08 kwietnia 2014
Do banku po abonament
Rynek produktów bankowych rozwija się niezwykle dynamicznie. Klienci coraz to dostają do dyspozycji instrumenty, które nie tylko pomagają im w codziennym zarządzaniu finansami, ale czasem wręcz ich zaskakują. Przykładem takiego rozwiązania jest karta kredytowa na abonament. Czym charakteryzuje się ten produkt i gdzie można go znaleźć? Zobaczmy.
środa, 05 marca 2014
Na odsiecz "złotowcom"
Ostatnio ciągle się słyszy o osobach „nabitych” w kredyty we franku szwajcarskim. Media doszukują się przykładów, że kredytobiorcy Ci zostali oszukani, a zaciągnięte przez nich kredyty to najgorsze zło, jakie funkcjonuje na świecie. Czy jednak sytuacja tych osób jest faktycznie aż tak zła? Czy postulowane przez nich przewalutowanie kredytu po kursie z dnia uruchomienia byłoby sprawiedliwe dla zadłużonych w polskim złotym? Sprawdźmy.
 
1 , 2 , 3