Co powinniśmy wiedzieć planując budżet domowy? Piszą o tym: Karol Wilczko, Mikołaj Fidziński, Damian Rosiński, Jacek Kasperczyk, Marcin Zienkiewicz
Karol Wilczko
Współzałożyciel pierwszej w Polsce porównywarki finansowej Comperia.pl. Lubi pisać o finansach osobistych i produktach bankowych. Z rynkiem finansowym związany od ponad 11 lat (wliczając w to studia w Szkole Głównej Handlowej). Codziennie dochodzi do nas mnóstwo informacji finansowych, które w sposób pośredni lub bezpośredni dotyczą naszych domowych budżetów. Jak się odnaleźć w gąszczu tych wiadomości? Które wydarzenia mają znaczenie dla naszych portfeli, a które są mniej istotne? Na co zwracać uwagę kupując produkty finansowe, czy ubezpieczeniowe? O tym wszystkim na naszym „comperiowym” blogu. Wszelkie komentarze do opisywanych przez nas tematów mile widziane.
RSS


wtorek, 28 sierpnia 2012
Przełom czy zbieg okoliczności? Banki coraz częściej płacą za zerwane lokaty.
Dotychczas wszystko było raczej proste - zrywasz depozyt przed terminem, bank nie wypłaca Ci odsetek, które dotychczas narosły. Tak działa absolutnie zdecydowana większość banków. Czyżby teraz sytuacja miała się zmienić? Być może to tylko zbieg okoliczności, ale w przeciągu ostatniego około miesiąca już drugi bank wypuszcza lokatę, którą można zerwać i nadal nieźle zarobić.
czwartek, 16 sierpnia 2012
To nie jest kraj dla nieuważnych ludzi
Zazdroszczę osobom, które w „aferze Amber Gold” mają jasne stanowiska. Dla jednych to tylko i wyłącznie kwestia naiwności i chciwości deponentów, dla drugich ewidentna wina Państwa, dla kolejnych sprawka Komisji Nadzoru Finansowego, Tuska (tylko ojca czy syna?) i tak dalej. Tymczasem sytuacji daleko jest do czarno-białej.
czwartek, 09 sierpnia 2012
Paraoszczędności w parabankach
Każdy wie, że oszczędzanie pieniędzy to żmudne zajęcie. Nie dość, że trzeba znaleźć w domowym budżecie nadwyżki finansowe, które można odłożyć, to jeszcze należy wybrać instrument pozwalający na jak najlepsze ich pomnożenie. Niestety, większość Polaków ma znikomą wiedzę na temat produktów finansowych. Z tego powodu, często bez namysłu, powierzamy swoje pieniądze ludziom, którzy wykorzystują je do zaspokojenia własnych celów i, zamiast obiecanych zysków, czeka nas wielkie rozczarowanie.
wtorek, 31 lipca 2012
Ministerstwo żongluje marżami. Oprocentowanie obligacji bez zmian!
W sierpniu nastąpi kolejna emisja dziesięcioletnich obligacji emerytalnych, których oprocentowanie zależy od inflacji. Mimo znacznych wahań wskaźnika inflacji rok do roku, oprocentowanie 10-letnich obligacji w sierpniu pozostanie na poziomie z poprzedniego miesiąca.
czwartek, 26 lipca 2012
W bankach nie opłaca się być lojalnym?
- Dzień dobry! Mam w tym banku konto, ale chciałbym zmienić je na inne z Państwa oferty, bo wydaje się lepsze dla mnie. - Ależ proszę bardzo, nie ma sprawy, świetny wybór! 50 zł poproszę.
piątek, 20 lipca 2012
Niby cały, a jednak nieakceptowalny
Polska weszła do Unii Europejskiej w maju 2004 roku. Niestety wejście do UE nie jest tożsame z członkostwem w unii walutowej. Niektóre prawa przysługujące „prawowitym” członkom Europy dla wielu Polaków znajdują się poza zasięgiem. Jednym z nich, wydawać by się mogło błaha sprawa, jest wymiana uszkodzonego banknotu euro.
poniedziałek, 09 lipca 2012
Niższe raty kredytów w euro? Obniżka stóp przez EBC i umocnienie złotego pomagają kredytobiorcom!
Europejski Bank Centralny obniżył podstawowe stopy procentowe o 25 pkt. bazowych, co powinno wpłynąć na spadek rat kredytów wyrażonych w euro. Kolejną dobrą wiadomością dla kredytobiorców jest umocnienie złotego w porównaniu do ubiegłego miesiąca.
czwartek, 28 czerwca 2012
Nieliczni realnie zarabiają na lokatach. Reszta traci
Wielu Polaków oszczędza na lokatach z nadzieją, że powiększą zawartość swoich portfeli. Banki rzeczywiście w określonych odstępach czasu dopisują odsetki do lokat czy kont oszczędnościowych. Jednak w praktyce okazuje się, że większość lokat przynosi straty.
poniedziałek, 18 czerwca 2012
A jednak spadła, czyli kredytobiorcy spokojniejsi, a oszczędzający z większymi portfelami.
Stało się! Po kilku miesiącach stagnacji, w czerwcu nareszcie spadła. O czym mowa? O inflacji! Według danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny inflacja w maju spadła do 3,6 proc. z poziomu 4 proc. notowanego miesiąc wcześniej. Jest to dobra wiadomość dla wszystkich, którzy cenią sobie realną wartość swoich pieniędzy.
wtorek, 05 czerwca 2012
Euro 2012- gdzie, jak i czym płacić podczas Euro
Podczas piłkarskiej imprezy na stadionach czy w strefach kibiców nie zabraknie sportowych emocji. Niestety, mogą też wystąpić nerwowe sytuacje, gdy kibic będzie chciał zapłacić za meczową przekąskę lub coś do picia gotówką.
poniedziałek, 28 maja 2012
Bezpiecznie w banku? Tak, to możliwe.
Usługi bankowe stają się coraz bardziej uniwersalne. Obecnie produkty bankowe to nie tylko konta i kredyty, ale również dołączone do nich pakiety ubezpieczeń, które chronią przed nieprzewidzianymi sytuacjami.
wtorek, 22 maja 2012
Zyski czy dostęp do oszczędności - trzeba wybierać
Często bywa tak, że potrzeby banków oraz ich klientów są zupełnie odmienne. Jednym z licznych przykładów są konta oszczędnościowe. Klienci chcieliby jednocześnie zarabiać i mieć środki do dyspozycji, banki wolałyby, aby kapitał deponentów dłużej zagrzał u nich miejsce.
poniedziałek, 14 maja 2012
Kredyt hipoteczny: z wkładem własnym czy bez?
Część osób godzi się na wniesienie wkładu własnego przy zaciąganiu kredytu hipotecznego. Czy takie rozwiązanie jest konieczne? Może zamiast tego warto zaciągnąć kredyt na 100 proc. wartości nieruchomości, a „wkład własny” ulokować na bankowym depozycie?
poniedziałek, 07 maja 2012
RE - czyli dwie czynności, z których czasem warto skorzystać.
Warunki udzielania kredytów hipotecznych są ściśle uzależnione od aktualnej sytuacji rynkowej. W okresach dobrej koniunktury osoby zainteresowane tego typu produktami mogą liczyć na atrakcyjniejsze warunki kredytowe. Z kolei, w czasach kryzysu i ogólnie panującej niepewności oferta zobowiązań mieszkaniowych zwykle nie należy do najkorzystniejszych.
czwartek, 26 kwietnia 2012
Czy to już ofensywa banków na EURO 2012?
Smuda poprowadzi Polaków do zwycięstw na EURO 2012, ale kto poprowadzi Polaków z tej okazji do banków? Na półtora miesiąca przed piłkarskim turniejem banki mają coraz więcej okazji i produktów związanych z Mistrzostwami, reprezentacją czy stadionami. Choć moim zdaniem nie wszystkie czerpią z tego tyle ile by mogły.