Co powinniśmy wiedzieć planując budżet domowy? Piszą o tym: Karol Wilczko, Mikołaj Fidziński, Damian Rosiński, Jacek Kasperczyk, Marcin Zienkiewicz
Karol Wilczko
Współzałożyciel pierwszej w Polsce porównywarki finansowej Comperia.pl. Lubi pisać o finansach osobistych i produktach bankowych. Z rynkiem finansowym związany od ponad 11 lat (wliczając w to studia w Szkole Głównej Handlowej). Codziennie dochodzi do nas mnóstwo informacji finansowych, które w sposób pośredni lub bezpośredni dotyczą naszych domowych budżetów. Jak się odnaleźć w gąszczu tych wiadomości? Które wydarzenia mają znaczenie dla naszych portfeli, a które są mniej istotne? Na co zwracać uwagę kupując produkty finansowe, czy ubezpieczeniowe? O tym wszystkim na naszym „comperiowym” blogu. Wszelkie komentarze do opisywanych przez nas tematów mile widziane.
RSS


poniedziałek, 18 marca 2013
Patrz co podpisujesz. Ograniczone zaufanie to podstawa.
Niedawno po Szkole Głównej Handlowej w Warszawie chadzały grupy młodych ludzi namawiających napotkanych studentów do zainteresowania się rachunkiem osobistym w pewnym banku. Ja również stanąłem na ich drodze. Postanowiłem przeprowadzić więc mały eksperyment.
czwartek, 07 marca 2013
Innowacyjność nie zna granic
Rynek finansowy dynamicznie się rozwija. Nowe technologie oraz dostęp do coraz bardziej zaawansowanych produktów bankowych powoduje, że część osób może czuć się zagubiona w aktualnym świecie finansów. Wszystko jednak ma na celu podniesienie jakości obsługi oraz usprawnienie procesu zarządzania pieniędzmi klientów. Sprawdźmy zatem jakie nowości technologiczne „czyhają” na przeciętnego użytkownika konta bankowego.
środa, 13 lutego 2013
Pułapka najlepszych lokat
Spoglądając na najlepsze roczne lokaty na 5 tys. zł wydaje się, że oszczędności powinny zostać zdeponowane na Lokacie Szefa, Prezesa lub WIBOR Plus z oprocentowaniem 5,29-5,33 proc. w skali roku (przed uwzględnieniem podatku od zysków kapitałowych). W praktyce te lokaty mogą przynieść mniejszy zysk od niżej oprocentowanych dziś depozytów.
środa, 30 stycznia 2013
Podatkowy zawrót głowy
Kiedyś ktoś powiedział, że w życiu tylko dwie rzeczy są pewne: śmierć i podatki. O ile tej pierwszej nie da się uniknąć, to w przypadku tej drugiej są pewne sposoby, aby nieco „namieszać”. Nie chodzi oczywiście, aby całkowicie unikać płacenia podatków, ale przynajmniej odraczać je w czasie. Dobrym przykładem takiej operacji jest wykorzystanie straty podczas rozliczania podatku od zysków kapitałowych. Jak tego dokonać?
poniedziałek, 21 stycznia 2013
Niechciane grosze
NBP planuje znacząco zmniejszyć zapotrzebowanie na monety z nominałem 1 i 2 grosze. I choć sama idea wydaje się być rozsądna, to jednak diabeł będzie tkwił w szczegółach.
piątek, 11 stycznia 2013
Podatek Belki - krótkie kalendarium
Na początku swojej pierwszej kadencji byliśmy zapewniani przez Donalda Tuska, że jego celem jest obniżka podatków. Tymczasem obietnice obietnicami, a opis rzeczywistej sytuacji poniżej. Jasne, że nie wszystko w Polsce zależy od niego, ale…
piątek, 04 stycznia 2013
Wojny depozytowej nie ma. Oprocentowanie lokat w dół.
Rada Polityki Pieniężnej, obniżając stopy procentowe, narzuciła nowy trend na rynku depozytowym. Od kilku miesięcy oprocentowanie lokat bankowych spada i taka sytuacja może się utrzymać.
wtorek, 13 listopada 2012
Gwarancja najniższego oprocentowania, czy to ma sens?
Gwarancja najniższego oprocentowania, gwarancja najniższej raty, zwrot określonego procenta od wartości transakcji wykonanych kartą płatniczą - to tylko niektóre slogany spotykane w reklamach produktów bankowych. Ich głównym zadaniem jest przyciągnięcie nowych klientów. Ale czy z punktu widzenia klienta uleganie takim reklamom jest opłacalne? Sprawdźmy to na przykładzie „Gwarancji najniższego oprocentowania” dostępnej w Banku Millennium.
poniedziałek, 05 listopada 2012
Czy dalej warto mieć konto osobiste w Alior Sync?
Konto osobiste w Alior Sync było hitem tego roku. Darmowe podstawowe czynności, i możliwość niezłego zarobku dzięki zwrotom za transakcje w Internecie – to, jak wynika ze statystyk banku, skusiło już ponad 100 tys. osób. Prawdopodobnie jednak ta liczba nie tylko przestanie rosnąć, ale pewnie i zacznie pikować w dół. Alior Sync wprowadza bowiem ważną zmianę, która z pewnością nie spodoba się niektórym klientom.
piątek, 19 października 2012
Chcesz dostać 100 zł miesięcznie? Trzymaj kciuki za RPP
Jeśli RPP zdecyduje się w najbliższych miesiącach na zdecydowane cięcie stóp, to można oczekiwać znacznego spadku kosztu obsługi kredytów hipotecznych. A to oznacza, że do banku trzeba będzie co miesiąc zanieść mniej pieniędzy. O ile? Nawet kilkaset złotych!
niedziela, 14 października 2012
Procent i punkt procentowy to nie to samo. To nie jest trudne do zrozumienia.
Dziś wpis na trochę inny niż zwykle temat, ponieważ kwestię finansów osobistych dotyka on tylko pośrednio. Ten tekst jest o procencie i punkcie procentowym - bo choć różnica pomiędzy nimi jest tak oczywista, czasem można się natknąć na ich błędne stosowanie nawet w bankowych dokumentach czy informacjach prasowych.
czwartek, 04 października 2012
Podatkowa anomalia, czyli zysk mimo straty
W dzisiejszej odsłonie naszego bloga chciałbym przedstawić sytuację jednego z moich znajomych, który w swoim życiu miał okazję poznać bezwzględność organów podatkowych. Nie, nie chodzi o jakieś skomplikowane sprawy związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, wyłudzenia VAT’u, czy inne czynności wzbudzające czujność US, ale o zwyczajny podatek od zysków kapitałowych.
poniedziałek, 24 września 2012
Promocja droższa od oferty standardowej
Ostatnio kilka banków zaczęło reklamować swoje promocyjne kredyty gotówkowe. Oczywiście z dobrych okazji warto korzystać, ale najpierw trzeba się dowiedzieć, czy w naszej konkretnej sytuacji dana oferta istotnie jest atrakcyjną. Przede wszystkim należy się kierować rachunkiem matematycznym, a nie przekazem reklamowym. Poniżej przykład na to, że promocyjny kredyt gotówkowy może być droższy od oferty standardowej. Bynajmniej nie w celu krytyki banku, tylko przestrzeżenia klientów przez bezrefleksyjnym wyborem.
wtorek, 11 września 2012
Uważnie z tymi wysokimi procentami w bankach!
Tylko dziś ukazały się 2 newsy z banków o szansie na bardzo atrakcyjne zyski. „Nordea Hit: nawet 9% na lokacie jednomiesięcznej” - informuje Bank Nordea. „8,5 proc. w funduszu strukturyzowanym Polbanku” - zachęca z kolei Polbank. Oba nowe produkty mają jednak haczyki. To pokazuje, jak powściągliwym w zachwycie nad wizją wysokich zysków trzeba być.
czwartek, 06 września 2012
203 tysiące w PLN
Tytuł artykułu może nieco zaskakiwać. Nie, nie są to dwumiesięczne odsetki od wygranej ostatnio w lotto kwoty 31 milionów złotych zdeponowanej na lokacie bankowej. 203 tysiące zł to średnia kwota kredytu hipotecznego zaciąganego w Polsce w II kwartale bieżącego roku. Z jednej strony taka suma może robić duże wrażenie, ale biorąc pod uwagę dość wysokie ceny mieszkań, to na jakieś specjalne szaleństwo zakupowe nie ma co liczyć.
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 14