Co powinniśmy wiedzieć planując budżet domowy? Piszą o tym: Karol Wilczko, Mikołaj Fidziński, Damian Rosiński, Jacek Kasperczyk, Marcin Zienkiewicz
Karol Wilczko
Współzałożyciel pierwszej w Polsce porównywarki finansowej Comperia.pl. Lubi pisać o finansach osobistych i produktach bankowych. Z rynkiem finansowym związany od ponad 11 lat (wliczając w to studia w Szkole Głównej Handlowej). Codziennie dochodzi do nas mnóstwo informacji finansowych, które w sposób pośredni lub bezpośredni dotyczą naszych domowych budżetów. Jak się odnaleźć w gąszczu tych wiadomości? Które wydarzenia mają znaczenie dla naszych portfeli, a które są mniej istotne? Na co zwracać uwagę kupując produkty finansowe, czy ubezpieczeniowe? O tym wszystkim na naszym „comperiowym” blogu. Wszelkie komentarze do opisywanych przez nas tematów mile widziane.
RSS


czwartek, 12 grudnia 2013
Finanse domowe to rzecz męska?
Dużo ostatnio o płci kulturowej, parytetach, równości kobiet i mężczyzn. W reklamach bankowych jednak takiej równowagi osobiście nie widzę. Większość przygód znanych kobiet z bankami nie trwa długo. Czyżby facet był w reklamach bankowych bardziej przekonujący?
czwartek, 05 grudnia 2013
OFEretka, czyli subiektywnie o reformie emerytalnej
W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie ustawy, której głównym zadaniem jest reforma polskiego systemu emerytalnego. Jej głównym założeniem jest nie tyle poprawa warunków życia przyszłych emerytów, ale szybka naprawa finansów publicznych. Dlaczego ów akt prawny wzbudza tak wiele kontrowersji i dlaczego ekipie rządzącej tak spieszy się z jego uchwaleniem? Poniżej przedstawiono subiektywną opinię na ten temat.
piątek, 29 listopada 2013
Na długach też można zarobić
Do podstawowych obowiązków dłużnika należy spłata zaciągniętego długu. I nie ma przy tym znaczenia, czy owe zadłużenie powstało w skutek nieopłacania rachunków, zaległości podatkowych, czy zaciągniętego kredytu bankowego. Dług to dług i trzeba go oddać.
czwartek, 21 listopada 2013
Świąteczny blok reklamowy
Jeszcze dobrze nie dogasły zaduszkowe znicze (i tęcza na Placu Zbawiciela), a już w bankach zaczęło się Boże Narodzenie. Prawdopodobieństwo natrafienia w telewizji na reklamę świątecznej pożyczki gotówkowej powoli staje się wyższe niż wpadnięcia przez złodziejów w zasadzki Kevina samego w domu.
czwartek, 14 listopada 2013
Stopy w dół, a rynek i tak swoje
Minął równo tydzień od decyzji Europejskiego Banku Centralnego dotyczącej obniżki stóp procentowych przez tą instytucję. Ogólnie przyjmuje się, że taka operacja korzystnie wpływa na oprocentowanie kredytów, gdyż oddziałuje na rynkowe stopy procentowe. Tym razem jednak tak nie było.
piątek, 08 listopada 2013
Ostre cięcie w kontach oszczędnościowych
Oprocentowania rachunków oszczędnościowych są obecnie naprawdę mizerne, i to nie jest żadne odkrycie. Niestety, w ostatnich dniach mieliśmy, i jeszcze będziemy mieli, do czynienia ze wzmożoną aktywnością banków w zakresie psucia warunków kont.
czwartek, 31 października 2013
Progresywne oszczędzanie w obligacjach
Obligacje na ogół są uważane ze bezpieczne instrumenty finansowe. Zwłaszcza jeśli mowa o skarbowym typie tych papierów. I w sumie nic w tym dziwnego, bo w końcu gwarantem takich instrumentów jest przecież państwo. Jednak w listopadowej ofercie obligacji przygotowanej przez Ministerstwo Finansów znalazł się „papier” budową przypominający progresywny depozyt bankowy. O jakim instrumencie mowa? Sprawdźmy.
czwartek, 24 października 2013
Czym właściwie jest parabank?
Instytucje finansowe działające poza regulowanym rynkiem bankowym, które udzielają pożyczek lub którym powierzane są oszczędności, wrzuca się często do jednego worka o nazwie „parabanki”. Zadajmy sobie jednak podstawowe pytanie - co jest parabankiem?
czwartek, 17 października 2013
Emerytura z funduszy akcyjnych
Wszyscy wokół mówią o przyszłych emeryturach. W sumie nic dziwnego, skoro ponad połowa „naszych” oszczędności w OFE ma zostać przejęta przez ZUS i zastąpiona wirtualnym zapisem na naszym subkoncie. Sprawa, choć wydaje się kuriozalna, to niestety szybko zbliża się do urealnienia. To jednak jeszcze nie wszystko, co nam oferuje ustawodawca.
poniedziałek, 07 października 2013
Gdy bank nie może się pogodzić z utratą klienta
Otworzyłeś konto osobiste w banku, ale wkrótce dochodzisz do wniosku, że był to falstart, że wady przysłaniają Ci zalety, że dopiero co rozpoczętą przygodę z danym rachunkiem już warto zakończyć. Bywają instytucje, które nie wypuszczą Cię tak bezkarnie.
poniedziałek, 27 maja 2013
Być kibicem na bank?
Legia Warszawa wraz z Open Finance zaproponowały kibicom stołecznego klubu kartę płatniczą Płać z Dumą. Czy inicjatywa jest warta uwagi?
piątek, 17 maja 2013
Pieniądz na deskorolce
Ostatnio na rynku szybkich kredytów gotówkowych pojawił się nowy gracz. Spoty reklamowe z jego udziałem pojawiły się w prasie, w internecie oraz telewizji. Mowa o serwisie wonga.com, promowanym mocno przez grupkę animowanych emerytów. Czym jest i na czym polega wyjątkowość tego „gracza”? Sprawdźmy.
piątek, 19 kwietnia 2013
Automatyczna inwigilacja
Rozwój rynku finansowego oraz powszechny dostęp do internetu powodują, że współczesna bankowość nabiera zupełnie nowych kształtów. Zdalny dostęp do rachunku, czy możliwość założenia lokaty online to tylko niewielki wycinek możliwości, jakie niosą ze sobą finanse mobilne. Ostatnio głośniej się zrobiło o automatach, które same „ściągają” informacje na temat kont bankowych klienta w innych instytucjach. Zobaczmy, na jakiej zasadzie działa ten wynalazek.
wtorek, 09 kwietnia 2013
Kto skorzysta z jednego procentu naszych podatków?
Choć do rozliczenia PIT-ów został jeszcze tylko niecały miesiąc, to wielu z nas jeszcze go nie złożyło. Przy wypełnianiu zeznania podatkowego warto pomyśleć o przekazaniu jednego procentu swojego podatku organizacji pożytku publicznego. Poświęćmy jednak trochę czasu na poszukiwania tej najbardziej potrzebującej.
wtorek, 02 kwietnia 2013
Cypryjski wspólny mianownik.
Jak mawiał francuski socjolog i polityk, a przede wszystkim myśliciel – Alexy de Tocquevill: nie ma takiego okrucieństwa i takiej niegodziwości, jakiej nie popełniłby, skądinąd łagodny i liberalny rząd, kiedy skończą mu się pieniądze.
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 14