Co powinniśmy wiedzieć planując budżet domowy? Piszą o tym: Karol Wilczko, Mikołaj Fidziński, Damian Rosiński, Jacek Kasperczyk, Marcin Zienkiewicz
Karol Wilczko
Współzałożyciel pierwszej w Polsce porównywarki finansowej Comperia.pl. Lubi pisać o finansach osobistych i produktach bankowych. Z rynkiem finansowym związany od ponad 11 lat (wliczając w to studia w Szkole Głównej Handlowej). Codziennie dochodzi do nas mnóstwo informacji finansowych, które w sposób pośredni lub bezpośredni dotyczą naszych domowych budżetów. Jak się odnaleźć w gąszczu tych wiadomości? Które wydarzenia mają znaczenie dla naszych portfeli, a które są mniej istotne? Na co zwracać uwagę kupując produkty finansowe, czy ubezpieczeniowe? O tym wszystkim na naszym „comperiowym” blogu. Wszelkie komentarze do opisywanych przez nas tematów mile widziane.
RSS


piątek, 04 lipca 2014
No more branches!!!
Tytuł dzisiejszego wpisu może się wydawać nieco zaskakujący, niemniej jednak w doskonały sposób ukazuje aktualne tendencje panujące na rynku bankowym. Dziś większość tych instytucji stawia na nowe technologie i rozwój zdalnych kanałów obsługi klienta. Czy w związku z tym tradycyjne oddziały stały się już passé?
piątek, 27 czerwca 2014
Nie wiesz czym się pochwalić w reklamie? I tak się pochwal
Wyobrażają sobie Państwo obecnie reklamę samochodu, w której producent chwali się, że ten oto pojazd ma ABS? Albo telewizora, w której podkreślane jest, że można na nim oglądać programy w kolorze? Szczycenie się czymś, co konkurencja ma w standardzie, wydaje się co najmniej zastanawiające. Bankom jednak zdarza się robienie sloganu reklamowego z zupełnej normalności.
środa, 11 czerwca 2014
Czy skupiamy się na tym co trzeba?
Mój dzisiejszy wpis tylko w części będzie dotyczył kwestii finansowych, ale zasadniczo muszę podzielić się moim przemyśleniem dotyczącym odbioru filmu, w którym aktor Jacek Braciak bardzo (uwaga, eufemizm!) niepochlebnie wyraża się o reformie emerytalnej.
środa, 14 maja 2014
Stawiają na młodych
Edukacja finansowa Polaków pozostawia wiele do życzenia. Żeby to zmienić, naukę finansów trzeba rozpocząć jak najwcześniej. Banki umożliwiają realizację tego zadania, wprowadzając do swej oferty produkty skierowane do dzieci. Sprawdźmy, w których instytucjach można aktualnie zdobywać finansowe doświadczenie.
czwartek, 08 maja 2014
Bankowy przepis na piknik
Maj w kalendarzu, za oknem bardziej marco-kwiecień, ale gdy tylko słońce odważniej zaświeci, i my śmielej wyjdziemy z domowym pieleszy na majówki i im podobne wydarzenia na łonie natury. Niezły komplet piknikowy można zgarnąć, wcześniej robiąc wycieczkę… po bankach.
środa, 16 kwietnia 2014
OFEretki ciąg dalszy
W związku z przeprowadzoną ostatnio reformą emerytalną, ponad połowa środków zgromadzonych w OFE została przekazana do ZUS. Co więcej, teraz każdy aktualny uczestnik OFE musi złożyć specjalne oświadczenie, czy chce aby część jego składki emerytalnej była nadal przekazywana do tych instytucji. Jeśli tego nie zrobi, to z automatu zostanie „wcielony” do ZUS. Jednak samo złożenie oświadczenia wcale nie jest takie proste, jakby się mogło wydawać.
wtorek, 08 kwietnia 2014
Do banku po abonament
Rynek produktów bankowych rozwija się niezwykle dynamicznie. Klienci coraz to dostają do dyspozycji instrumenty, które nie tylko pomagają im w codziennym zarządzaniu finansami, ale czasem wręcz ich zaskakują. Przykładem takiego rozwiązania jest karta kredytowa na abonament. Czym charakteryzuje się ten produkt i gdzie można go znaleźć? Zobaczmy.
wtorek, 01 kwietnia 2014
Nowy kwartał, nowe MdM - niemal wszędzie wyższe dofinansowanie i limity cen mieszkań
Z początkiem nowego kwartału wojewodowie podali aktualnione wartości wskaźników przeliczeniowych kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków. Ich wysokości w bezpośredni sposób wpływają na ceny mieszkań akceptowanych w programie Mieszkanie dla Młodych, oraz kwotę dofinansowania o jaką można się ubiegać. W zdecydowanej większości gmin w Polsce wspomniane wartości poszły w górę, choć trzeba przyznać, że nieznacznie.
wtorek, 25 marca 2014
Dofinansowanie w MdM nie zależy od ceny mieszkania
Wiele osób uważa, że wysokość dofinansowania w programie Mieszkanie dla Młodych ściśle zależy od ceny nabycia danej nieruchomości, albo od ceny jej metra kwadratowego. W zasadzie - takie rozumowanie jest jak najbardziej usprawiedliwione. A jednak jest błędne. Każdy nabywca mieszkania w danym regionie o takiej samej powierzchni użytkowej dostanie tyle samo, niezależnie ile za to mieszkanie zapłaci.
środa, 05 marca 2014
Na odsiecz "złotowcom"
Ostatnio ciągle się słyszy o osobach „nabitych” w kredyty we franku szwajcarskim. Media doszukują się przykładów, że kredytobiorcy Ci zostali oszukani, a zaciągnięte przez nich kredyty to najgorsze zło, jakie funkcjonuje na świecie. Czy jednak sytuacja tych osób jest faktycznie aż tak zła? Czy postulowane przez nich przewalutowanie kredytu po kursie z dnia uruchomienia byłoby sprawiedliwe dla zadłużonych w polskim złotym? Sprawdźmy.
wtorek, 25 lutego 2014
Rozwód po wyższe dofinansowanie w MdM? Ministerstwo zaprzecza, ale wątpliwości pozostają.
Program dofinansowania do wkładu własnego Mieszkanie dla Młodych budzi spore zainteresowanie Polaków. W kontrze stoją jednak osoby, które wytykają ustawie nieścisłości i kontrowersyjne zapisy. Trzeba uczciwie przyznać, że pewnych sytuacji ustawodawca zwyczajnie nie przemyślał.
środa, 12 lutego 2014
Afera o ponad 30 tysięcy złotych
Ostatnie zmiany w systemie emerytalnym wzbudzały wiele wątpliwości. Ekonomiści, prawnicy, analitycy finansowi - wszyscy oni wieszczyli najczarniejsze scenariusze. Dlaczego więc przepisy które zaczęły niedawno obowiązywać przeszły niemal „niezauważone” przez społeczeństwo? Dlaczego Ci wszyscy (ja również) przyszli emeryci nie przeprowadzili ani jednej wspólnej akcji protestacyjnej? Odpowiedź wydaje się być mocno skomplikowana.
piątek, 31 stycznia 2014
Banki karzą klientów za hazard
Przyjęło się, że za transakcje kartami płatniczymi banki nie pobierają opłat. Co jak co, ale za płacenie plastikiem to już byłaby przesada. A jednak z kartami paru banków to nie takie pewne…
środa, 15 stycznia 2014
"Bezgotówkowa" gotówka
Użytkownicy kart kredytowych doskonale znają pojęcie obrót bezgotówkowy. To od tego wyrażenia zależy bowiem, czy wykorzystany przez nich limit na karcie jest oprocentowany, czy też nie. Jeden z banków postanowił jednak pójść nieco dalej w tym względzie i dla niego teraz „gotówka” jest czymś bezgotówkowym. O co w tym wszystkim chodzi?
piątek, 20 grudnia 2013
Ile kosztuje nieoprocentowany kredyt gotówkowy?
Odkąd w zeszłym roku znowelizowana ustawa o kredycie konsumenckim zniosła 5-procentowe maksimum dla prowizji, kredytodawcy konstruują swoje oferty bardziej, hmmm, kreatywnie. Raiffeisen Polbank Kredyt Bez Odsetek, z zerowym oprocentowaniem ale wysoką prowizją, zaproponował już ponad rok temu. Niedawno bardzo podobną ofertę pożyczki świąteczno-noworocznej wystosował SKOK Wielkopolska.
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 14