Co powinniśmy wiedzieć planując budżet domowy? Piszą o tym: Karol Wilczko, Mikołaj Fidziński, Damian Rosiński, Jacek Kasperczyk, Marcin Zienkiewicz
Karol Wilczko
Współzałożyciel pierwszej w Polsce porównywarki finansowej Comperia.pl. Lubi pisać o finansach osobistych i produktach bankowych. Z rynkiem finansowym związany od ponad 11 lat (wliczając w to studia w Szkole Głównej Handlowej). Codziennie dochodzi do nas mnóstwo informacji finansowych, które w sposób pośredni lub bezpośredni dotyczą naszych domowych budżetów. Jak się odnaleźć w gąszczu tych wiadomości? Które wydarzenia mają znaczenie dla naszych portfeli, a które są mniej istotne? Na co zwracać uwagę kupując produkty finansowe, czy ubezpieczeniowe? O tym wszystkim na naszym „comperiowym” blogu. Wszelkie komentarze do opisywanych przez nas tematów mile widziane.
RSS


piątek, 07 listopada 2014
Kontrowersyjny pomysł wicepremiera Piechocińskiego w sprawie frankowców
Informacje o szwajcarskim referendum w kwestii złota, frank najdroższy od ponad roku, a przede wszystkim chyba - zbliżające się wybory samorządowe. Kredyty we frankach szwajcarskich znów rozbudziły apetyt polityków na pomaganie kredytobiorcom na siłę. Ostatnio najpotężniejszą armatę wysunął wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński. Problem tylko w tym, że trafił kulą w płot.
środa, 29 października 2014
I tak wyjdą na swoje
Ostatnio w mediach pojawiło się dużo informacji dotyczących banków, a dokładniej możliwego spadku ich przychodów spowodowanego obniżką stóp procentowych przez Narodowy Bank Polski. W sumie to żadna nowość, skoro oprocentowania kredytów będą niższe, to i wynik odsetkowy kredytodawców powinien mieć tendencję malejącą. Trzeba jednak zaznaczyć, że banki tak łatwo nie odpuściły zbliżającego się pogorszenia własnych wyników i już zawczasu „dopracowały” niektóre swoje produkty.
piątek, 24 października 2014
Kredyt w PLN vs. CHF - różnica w ratach rekordowo wysoka
Ciekawa sytuacja na rynku kredytów hipotecznych. WIBOR 3M jest rekordowo niski (1,98 proc.), dzięki czemu stale spadają raty płacone przez osoby zadłużone w złotych. Tymczasem w zgoła innych nastrojach są kredytobiorcy spłacający kredyty we frankach szwajcarskich. Choć LIBOR 3M CHF utrzymuje się na pomijalnym poziomie 0,01 proc., to frank jest najdroższy od ponad roku. Skutek - na wysokości pojedynczej raty „złotówkowcy” jeszcze nigdy nie byli tak do przodu względem „frankowców”.
czwartek, 16 października 2014
Czym skorupka za młodu…
Mówi się, że nawyki nabyte w dzieciństwie wpływają na nasze zachowania w dorosłym życiu. Ta stara prawda jest niezwykle ważna dla osób pragnących wykształcić w swoich pociechach „smykałkę” do finansów. Sprawdźmy zatem, jak można to zrobić w praktyce i który bank okaże się przydatny w tym aspekcie.
piątek, 10 października 2014
Oprocentowanie lokat coraz niższe, a zarabia się… coraz lepiej
Po środowej obniżce stóp procentowych w kraju, banki zakasały rękawy i z ochotą przystąpiły do masakrowania oprocentowania lokat. Spadki o 0,5 p.p. to właściwie „normalka”, rekordziści ścinali oprocentowanie o niemal 1 p.p. Z drugiej strony, pod względem realnych zysków z lokat, w Polsce… jest lepiej niż 2 lata temu.
czwartek, 02 października 2014
Krawaciarze z breloczkami
No i stało się. Arsenał gadżetów, w jakie może zostać wyposażony zwykły posiadacz konta bankowego powiększył się niedawno o nowe rozwiązanie. Teraz, aby zapłacić za poranną kawę na stacji benzynowej, nabyć bilet autobusowy, czy kupić dzisiejszą, świeżutką gazetę, wystarczy „frywolnie” machnąć … krawatem. Tak, tak moi mili - na rynku zadebiutowała właśnie ta część garderoby wyposażona w chip do płatności zbliżeniowych.
środa, 24 września 2014
Indeksowane Konto Oszczędnościowe w Toyota Banku pod lupą
Niedawno Toyota Bank do swojej oferty wprowadził Indeksowane Konto Oszczędnościowe. Pomimo jego atrakcyjnego oprocentowania - do końca roku aż 3,15 proc. - rachunek budzi spory niesmak.
czwartek, 18 września 2014
Wzorowe lokaty
Wrzesień na dobre zawitał w naszym kalendarzu. Nasze pociechy z dumą przynoszą już pierwsze stopnie. Oczywiście najlepiej by było, gdyby otrzymywane oceny oscylowały wokół dobrze wszystkim znanej cyfry „5”, bo to ona właśnie jest przepustką do uzyskania tytułu wzorowego ucznia. Czy jednak takie wyróżnienie można przyznać bankom? Czy któraś instytucja zasługuje na taką nagrodę? Sprawdźmy.
środa, 10 września 2014
Przypływ miłości wśród banków
Najpierw BGŻOptima ogłasza, że wszystkich kocha procentem, a potem mBank przeprowadza grę wstępną. Zbiorowa orgia banków? Nie, po prostu nowe kampanie.
środa, 03 września 2014
W dużym nie zarobisz
Zwykło się mawiać, że duży może więcej… Niestety, ta często przytaczana prawda nijak się ma do rzeczywistości występującej w produktach finansowych. Okazuje się bowiem, że w największych polskich bankach (wszyscy wiedzą, o jakie podmioty chodzi) oprocentowanie lokat bankowych jest najniższe na rynku. Dlaczego tak się dzieje?
poniedziałek, 25 sierpnia 2014
Drugi rok gratis - czym kusi BGŻ?
Rezolutne wiewiórki z zagrody Banku BGŻ tym razem ruszyły w świat z komunikatem oszczędzania na ratach pożyczki gotówkowej. Absolutny brak odsetek w drugim roku spłaty to promocja, która faktycznie może elektryzować. Wzięta jednak pod lupę nieco traci na swojej atrakcyjności, choć nadal pozostaje interesującą ofertą.
czwartek, 14 sierpnia 2014
Koszty, których nie widać
Na świecie nie ma nic za darmo, dlatego też nie odkryję żadnej tajemnicy mówiąc, że także korzystanie z produktów bankowych niesie ze sobą konieczność ponoszenia różnych opłat. O ile oprocentowanie kredytu, czy prowizja za udzielenie danego zobowiązania należą do „standardowych” obciążeń, o tyle niektórych kosztów po prostu nie widać (przynajmniej na początku). O jakich wydatkach mowa?
środa, 30 lipca 2014
Mieszkanie dla Młodych bez pokoju dziecinnego
Mieszkanie dla Młodych to program dla małżeństw z dziećmi? Nic bardziej mylnego. Z MdM w pierwszym półroczu korzystali przede wszystkim bezdzietni single. Z prorodzinnością program dofinansowań ma więc na razie niewiele wspólnego.
środa, 23 lipca 2014
Procentowy zawrót głowy
Pierwsza styczność z pojęciem procentu zazwyczaj ma miejsce w szkole podstawowej. To wtedy większość z nas dowiaduje się także jaki procent jednej liczby stanowi druga liczba i dlaczego punkt procentowy to nie to samo co sam procent. Niektórzy jednak chyba niezbyt uważnie słuchali na tych lekcjach.
piątek, 11 lipca 2014
Lokata prawdę Ci powie - Niemcy Mistrzami Świata?
Mój redakcyjny kolega wczoraj zauważył, że w wynikach meczów półfinałowych piłkarskich Mistrzostw Świata w Brazylii można znaleźć analogie do obecnej sytuacji na rynku lokat bankowych w Polsce. Ja postanowiłem pójść krok dalej, i poszukać pośród depozytów wskazówek dotyczących kwestii zwycięzcy mundialu. Liczę na wielkie zyski. Rzecz jasna nie na lokatach, ale u bukmacherów.
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 14