Co powinniśmy wiedzieć planując budżet domowy? Piszą o tym: Karol Wilczko, Mikołaj Fidziński, Damian Rosiński, Jacek Kasperczyk, Marcin Zienkiewicz
Karol Wilczko
Współzałożyciel pierwszej w Polsce porównywarki finansowej Comperia.pl. Lubi pisać o finansach osobistych i produktach bankowych. Z rynkiem finansowym związany od ponad 11 lat (wliczając w to studia w Szkole Głównej Handlowej). Codziennie dochodzi do nas mnóstwo informacji finansowych, które w sposób pośredni lub bezpośredni dotyczą naszych domowych budżetów. Jak się odnaleźć w gąszczu tych wiadomości? Które wydarzenia mają znaczenie dla naszych portfeli, a które są mniej istotne? Na co zwracać uwagę kupując produkty finansowe, czy ubezpieczeniowe? O tym wszystkim na naszym „comperiowym” blogu. Wszelkie komentarze do opisywanych przez nas tematów mile widziane.
RSS


Blog > Komentarze do wpisu
Nic tylko brać hipoteki?

Średnia wysokość pierwszej raty kredytu hipotecznego przed trzema laty była o ok. 40 proc. wyższa od obecnej – wynika z danych Comperia Analytics.

Jak wynika z danych narzędzia analitycznego Comperia Analytics, dzisiejsza pierwsza rata kredytu hipotecznego na 240 tys. zł na 30 lat (przy wartości nieruchomości 300 tys. zł) wynosi ledwie 1 115 zł. Ledwie, bo 3 lata temu było to o 40 proc. więcej.

 

Pierwsza rata kredytu na 30 lat na 240 tys. zł (LTV=80%)

 

To oczywiście świetna wiadomość dla kredytobiorców – kredyty hipoteczne są tanie, można by rzec „nic tylko brać”. Z drugiej strony - wcale takiego trendu nie widać. Jak wynika z raportu AMRON-SARFiN, w I kw. 2015 banki w Polsce udzieliły 42 169 kredytów hipotecznych, co było najgorszym wynikiem od roku. Poza tym osoby które dziś mają niziutkie raty powinny już dziś mieć na uwadze, że wraz ze wzrostem stóp w Polsce (spokojnie, jeszcze pewnie przynajmniej rok) comiesięczne płatności także urosną.

Jak wynika z danych Comperia Analytics, spadkowi rat kredytowych nie towarzyszy w ostatnich miesiącach wzrost prowizji za udzielenie finansowania. Więcej TUTAJ.

Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

poniedziałek, 01 czerwca 2015, fidzinski

Polecane wpisy

  • W hipotekach taniej już nie będzie

    Jak wynika z danych Comperia Analytics, dzisiaj średnio pierwsza rata kredytu hipotecznego na 30 lat na 300 tys. zł (wartość nieruchomości – 375 tys. zł)

  • Najlepsze lokaty na 2 miesiące

    Jak wynika z danych Comperia Analytics, obecnie najlepsze lokaty 2-miesięcznie oferują Deutsche Bank, Meritum Bank i FM Bank PBP. Oprocentowanie lokat dalej nie

  • Najlepsze pożyczki gotówkowe - czerwiec 2015

    Jak wynika z danych narzędzia analitycznego Comperia Analytics, obecnie najlepsze pożyczki gotówkowe można dostać m.in. w Alior Banku, T-Mobile Usługi Bankowe (

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: