Co powinniśmy wiedzieć planując budżet domowy? Piszą o tym: Karol Wilczko, Mikołaj Fidziński, Damian Rosiński, Jacek Kasperczyk, Marcin Zienkiewicz
Karol Wilczko
Współzałożyciel pierwszej w Polsce porównywarki finansowej Comperia.pl. Lubi pisać o finansach osobistych i produktach bankowych. Z rynkiem finansowym związany od ponad 11 lat (wliczając w to studia w Szkole Głównej Handlowej). Codziennie dochodzi do nas mnóstwo informacji finansowych, które w sposób pośredni lub bezpośredni dotyczą naszych domowych budżetów. Jak się odnaleźć w gąszczu tych wiadomości? Które wydarzenia mają znaczenie dla naszych portfeli, a które są mniej istotne? Na co zwracać uwagę kupując produkty finansowe, czy ubezpieczeniowe? O tym wszystkim na naszym „comperiowym” blogu. Wszelkie komentarze do opisywanych przez nas tematów mile widziane.
RSS


Blog > Komentarze do wpisu
Odsetki już bankom kasy nie dają. Teraz żyłą złota są prowizje

Jeśli uczyli Cię, że kosztem kredytu gotówkowego w banku są przede wszystkim odsetki, plus ewentualnie jakieś poboczne koszty, to zapomnij o tym. Te poboczne koszty wychodzą na pierwszy plan. Odsetki to pikuś.

Polecam przyjrzeniu się temu wykresowi. Przedstawia on średni poziom prowizji za udzielenie przez bank pożyczki czy kredytu gotówkowego na rok na 2 tys. zł. Dochodzi on obecnie już do poziomu 9 proc. Prowizja 8,81 proc. oznacza, że choć kredytobiorca „na rękę” dostanie 2 tys. zł, to w rzeczywistości już od początku jest zadłużony na 2 176 zł. To na podstawie tej wyższej kwoty bank wylicza odsetki i raty.

Średnia prowizja w kredytach gotówkowych bez ubezpieczenia

Dlaczego tak się dzieje?

1. Bo odsetki nie mogą być wysokie. Narodowy Bank Polski ciacha stopy (w sumie zarzeka się, że już przestał), a pochodną tego jest spadający poziom oprocentowania uznawane prawnie za lichwiarskie. Teraz to 10 proc., ale jeszcze w październiku zeszłego roku było 16 proc., a na początku 2013 r. (i wcześniej) ponad 20 proc. Skoro więc do domu zwanego „kosztami” pożyczek nie da się wejść drzwiami, to trzeba walić oknem. Czyli prowizjami.

2. Bo ciężko jest nadrabiać ubezpieczeniami. Niedawno banki zarabiały jeszcze na tym, ze dorzucały jakąś polisę na wypadek utraty pracy czy coś w tym rodzaju. Mówiły, że tak trzeba, że trzeba płacić, i innego wyjścia nie ma. Dzisiaj już jest. Klient może sam wybrać sobie ubezpieczenie - tak stanowi Rekomendacja U Komisji Nadzoru Finansowego. Nie musi podpisywać tego, co podsunie mu bank. Źródło wyschło, a coś musi napędzać finansowe koło młyńskie. Trzeba było poszerzyć drugi nurt – o nazwie prowizje.

Spójrz dla odmiany na ten wykres. Obrazuje poziom prowizji dla takich samych kredytów jak wyżej, ale tym razem z ubezpieczeniem (poprzedni graf, przypominam, pokazywać kredyty bez ubezpieczenia). Wzrost prowizji też jest widoczny, ale tutaj od początku marca średnia urosła z 4,43 proc. do 5,59 proc., czyli o 1,16 p.p. Na wykresie wyżej - z 6,1 proc. do 8,81 proc., czyli o 2,71 p.p.

Średnia prowizja w kredytach gotówkowych z ubezpieczeniem

Przygotowane przez Comperia.pl

Jeszcze słowo o kosztach

Analizując taką pożyczkę na 2 tys. zł na rok, o prowizji 8,81 proc. i oprocentowaniu 10 proc., wychodzi, że klient łącznie odda 296 zł. W tej kwocie 176 zł to prowizja, 110 zł to odsetki od 2 tys. zł,  a ostatnie 10 zł to tak naprawdę… odsetki od prowizji (gdy bank kredytuje prowizję, czyli pozwala ją także spłacać w ratach, to od niej także nalicza odsetki). Słowem - odsetki to tylko 40 proc. całkowitego kosztu pożyczki. Reszta to prowizja.

Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

poniedziałek, 25 maja 2015, fidzinski

Polecane wpisy

  • W hipotekach taniej już nie będzie

    Jak wynika z danych Comperia Analytics, dzisiaj średnio pierwsza rata kredytu hipotecznego na 30 lat na 300 tys. zł (wartość nieruchomości – 375 tys. zł)

  • Najlepsze lokaty na 2 miesiące

    Jak wynika z danych Comperia Analytics, obecnie najlepsze lokaty 2-miesięcznie oferują Deutsche Bank, Meritum Bank i FM Bank PBP. Oprocentowanie lokat dalej nie

  • Najlepsze pożyczki gotówkowe - czerwiec 2015

    Jak wynika z danych narzędzia analitycznego Comperia Analytics, obecnie najlepsze pożyczki gotówkowe można dostać m.in. w Alior Banku, T-Mobile Usługi Bankowe (

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: