Co powinniśmy wiedzieć planując budżet domowy? Piszą o tym: Karol Wilczko, Mikołaj Fidziński, Damian Rosiński, Jacek Kasperczyk, Marcin Zienkiewicz
Karol Wilczko
Współzałożyciel pierwszej w Polsce porównywarki finansowej Comperia.pl. Lubi pisać o finansach osobistych i produktach bankowych. Z rynkiem finansowym związany od ponad 11 lat (wliczając w to studia w Szkole Głównej Handlowej). Codziennie dochodzi do nas mnóstwo informacji finansowych, które w sposób pośredni lub bezpośredni dotyczą naszych domowych budżetów. Jak się odnaleźć w gąszczu tych wiadomości? Które wydarzenia mają znaczenie dla naszych portfeli, a które są mniej istotne? Na co zwracać uwagę kupując produkty finansowe, czy ubezpieczeniowe? O tym wszystkim na naszym „comperiowym” blogu. Wszelkie komentarze do opisywanych przez nas tematów mile widziane.
RSS


Blog > Komentarze do wpisu
WKP - nie, dziękuję
Od dzisiaj pierwsze 50 tys. osób, które zaczną korzystać z Warszawskiej Karty Płatniczej otrzyma zwrot kosztów jednego biletu okresowego. Brzmi fantastycznie, prawda? No właśnie niekoniecznie…

Na początku warto wspomnieć, że WKP (Warszawska Karta Płatnicza) to innowacyjne połączenie karty płatniczej z kartą miejską, czyli takiej, na której można kodować długookresowe bilety imienne. Rozwiązanie ma być olbrzymim ułatwieniem dla klientów, którzy to od teraz będą nosić przy sobie tylko jeden plastik.

Ale...

Pierwsze moje obiekcje wzbudza fakt, że PKO BP wyróżnia tylko warszawiaków. Wiem, że stolica to niezwykle istotne miejsce do zdobywania nowych klientów, ale to taka mała dyskryminacja, nie sądzicie?

Drugie zastrzeżenie jest już dużo poważniejsze, ponieważ dotyczy bezpieczeństwa takiej karty. Na pewno nieraz Wam się zdarzyło paść ofiarą „kontrolerów", którzy to w ramach wykonywanych przez siebie czynności służbowych ze wszystkich stron obejrzeli Wasze karty miejskie.

Wyobraźcie sobie sytuację, że taki „Pan Konduktor" weźmie do ręki Waszą nową Warszawską Kartę Płatniczą, obejrzy ją dokładnie z dwóch stron i zapamięta wszystkie ważne numery na niej widniejące: numer karty, datę ważności, imię i nazwisko właściciela i kod CVV.

Myślicie, że to niemożliwe w tych kilka chwil – moim zdaniem to tylko kwestia wyuczenia. Poza tym kontrole w środkach komunikacji przeprowadzane są przez kilku tzw. kanarów. Wystarczy, że przez kontrolą umówią się, który zapamiętuje daną stronę karty i już...

Następnie uda się do pierwszej lepszej kafejki internetowej i za pomocą uzyskanych informacji dokona zakupów na Allegro. Dla przypomnienia, taka operacja nie wymaga żadnego logowania ani też zatwierdzania, więc jest łatwa do zrealizowania. Wiem, bo ostatnio sam kupowałem w ten sposób.

I co dalej...

Ano nic... NBP odnotuje kolejną transakcję jako wyłudzenie pieniędzy i zamieści ją w swoim raporcie o funkcjonowaniu polskiego systemu płatniczego. Swoją drogą ostatnia publikacja i tak zawiera już dość interesujące dane. Czy wiecie, że liczba transakcji oszukańczych wykonanych przy użyciu kart płatniczych w I kw. 2014 roku wyniosła 36,5 tys. Jest to bardzo, ale to bardzo duża wartość zważywszy na fakt, że w I kw. 2011 roku było to zaledwie 11,3 tys. Jeśli w ciągu trzech lat liczba wyłudzeń wzrasta ponad 3-krotnie to chyba nie jest zbyt dobrze, prawda?

Na zakończenie dodam jeszcze, że PKO BP nie zostawia swoich klientów zupełnie bezbronnych. Bank ma w swojej ofercie usługę 3D Secure (dodatkowa autoryzacja transakcji podczas dokonywania płatności kartą w Internecie), dzięki której ryzyko wspomnianego wyłudzenia zostało całkowicie wyeliminowane. 

Z pozdrowieniami, Jacek 

środa, 01 kwietnia 2015, jkasperczyk

Polecane wpisy

  • Z małej sumy duże oszczędności

    Patrząc na tytuł dzisiejszego wpisu nietrudno jest się domyśleć o co tak właściwie chodzi. Zresztą wszyscy doskonale wiemy, że jak nie wiadomo w czym rzecz, to

  • Konta oszczędnościowe twardo stoją przy swoim

    Choć stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego odnotowują coraz to niższe wartości (po ostatniej obniżce stopa referencyjna ogłaszana przez tą instytucję wyno

  • I tak wyjdą na swoje

    Ostatnio w mediach pojawiło się dużo informacji dotyczących banków, a dokładniej możliwego spadku ich przychodów spowodowanego obniżką stóp procentowych przez N

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
-
2015/04/21 00:10:33
-
2015/05/29 17:54:36
Wyłudzenie pieniędzy?! Serio?! Wow, to dopiero reakcja NBP. Ciekawe, który kantor internetowy wyczuje w tym miejsce na działanie. Nie powiem jednak co mogli by zrobić by zarobić, niech się domyślą sami :)