Co powinniśmy wiedzieć planując budżet domowy? Piszą o tym: Karol Wilczko, Mikołaj Fidziński, Damian Rosiński, Jacek Kasperczyk, Marcin Zienkiewicz
Karol Wilczko
Współzałożyciel pierwszej w Polsce porównywarki finansowej Comperia.pl. Lubi pisać o finansach osobistych i produktach bankowych. Z rynkiem finansowym związany od ponad 11 lat (wliczając w to studia w Szkole Głównej Handlowej). Codziennie dochodzi do nas mnóstwo informacji finansowych, które w sposób pośredni lub bezpośredni dotyczą naszych domowych budżetów. Jak się odnaleźć w gąszczu tych wiadomości? Które wydarzenia mają znaczenie dla naszych portfeli, a które są mniej istotne? Na co zwracać uwagę kupując produkty finansowe, czy ubezpieczeniowe? O tym wszystkim na naszym „comperiowym” blogu. Wszelkie komentarze do opisywanych przez nas tematów mile widziane.
RSS


Blog > Komentarze do wpisu
Z małej sumy duże oszczędności
Patrząc na tytuł dzisiejszego wpisu nietrudno jest się domyśleć o co tak właściwie chodzi. Zresztą wszyscy doskonale wiemy, że jak nie wiadomo w czym rzecz, to na pewno mowa będzie o pieniądzach. Ale przechodząc do meritum…

Z małej sumy duży kapitał – taki był ogólny zamysł tworzenia tego tekstu. Jego głównym zadaniem jest pokazanie Wam, że nawet z najmniejszych, często niedocenianych kwot z rąk wymykają nam się „grube” tysiące złotych.

Oto kilka przykładów:

1. Kupno codziennej gazety, która kosztuje dajmy na to około 3 złotych. Niby to tylko 3 złote, ale pomnożone przez 250 dni roboczych (tyle razy mniej więcej chodzimy do pracy), da nam w skali roku kwotę 750 złotych.

2. Poranne wypicie kawy w drodze do pracy. W przypadkowo wybranej kawiarni na ten wspaniały napój wydamy minimum 7 złotych. Mnożąc tą sumę przez liczbę dni, kiedy uczęszczamy do pracy (250 dni) uzyskamy kwotę 1750 złotych.

3. Największy wydatek dotyczy jednak osób palących papierosy. Przy założeniu, że paczka fajek kosztuje 13 złotych i starcza nam ona na 2 dni, to w ciągu roku kalendarzowego z tzw. dymkiem puścimy 2379 złotych (183 dni x 13 złotych).

Sumując ze sobą te powyższe wydatki uzyskamy kwotę 4879 złotych, czyli tyle ile kosztuje tygodniowy pobyt dla dwóch osób w ciepłych krajach. Dla osób jeżdżących samochodem jest to suma pozwalająca kupić ponad 1000 litrów paliwa, na których można przejechać 10000 kilometrów (przy średnim spalaniu 10l/100km). To jedna czwarta długości równika, którą niepostrzeżenie wyrzuciliśmy z własnej kieszeni.

Reasumując,  koniecznie zwracajmy uwagę na małe kwoty, bo dzięki nim można zbudować naprawdę duże oszczędności. Wyliczona powyżej kwota 4879 zł odkładana regularnie co roku przez 20 lat na depozytach bankowych z oprocentowaniem 3 proc. pozwoli nam uzyskać dodatkowo 135 tys. złotych (brutto).

Dlatego od teraz, zanim kupisz codzienną gazetę, kawę lub inną używkę – pomyśl, że te kilka złotych to bardzo ważna cegiełka w Twoim przyszłym kapitale.

piątek, 13 lutego 2015, jkasperczyk

Polecane wpisy

  • WKP - nie, dziękuję

    Od dzisiaj pierwsze 50 tys. osób, które zaczną korzystać z Warszawskiej Karty Płatniczej otrzyma zwrot kosztów jednego biletu okresowego. Brzmi fantastycznie, p

  • Konta oszczędnościowe twardo stoją przy swoim

    Choć stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego odnotowują coraz to niższe wartości (po ostatniej obniżce stopa referencyjna ogłaszana przez tą instytucję wyno

  • I tak wyjdą na swoje

    Ostatnio w mediach pojawiło się dużo informacji dotyczących banków, a dokładniej możliwego spadku ich przychodów spowodowanego obniżką stóp procentowych przez N

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: