Co powinniśmy wiedzieć planując budżet domowy? Piszą o tym: Karol Wilczko, Mikołaj Fidziński, Damian Rosiński, Jacek Kasperczyk, Marcin Zienkiewicz
Karol Wilczko
Współzałożyciel pierwszej w Polsce porównywarki finansowej Comperia.pl. Lubi pisać o finansach osobistych i produktach bankowych. Z rynkiem finansowym związany od ponad 11 lat (wliczając w to studia w Szkole Głównej Handlowej). Codziennie dochodzi do nas mnóstwo informacji finansowych, które w sposób pośredni lub bezpośredni dotyczą naszych domowych budżetów. Jak się odnaleźć w gąszczu tych wiadomości? Które wydarzenia mają znaczenie dla naszych portfeli, a które są mniej istotne? Na co zwracać uwagę kupując produkty finansowe, czy ubezpieczeniowe? O tym wszystkim na naszym „comperiowym” blogu. Wszelkie komentarze do opisywanych przez nas tematów mile widziane.
RSS


Blog > Komentarze do wpisu
Internet mobilny czy stacjonarny?
Ceny mobilnego internetu spadają, jego prędkości rosną. Czy operatorzy komórkowi zaczynają być konkurencyjni względem stacjonarnych? I tak, i nie – odpowiedź jest niejednoznaczna, bo zależy od tego, czego tak naprawdę oczekujemy od oferty, czego szukamy w sieci i ile osób korzysta z łącza.

Komórkowy internet to już realne prędkości rzędu kilkunastu megabitów na sekundę w cenie poniżej 100 zł, czyli typowego łącza kablowego. Coraz więcej operatorów ma w swoich ofertach nielimitowane oferty. Przynajmniej, jeżeli chodzi o reklamę, bo w każdym regulaminie można znaleźć zapis o tym, że operator zastrzega sobie możliwość ograniczenia prędkości osobom, które nadużywają usługi. W praktyce oznacza to, że internet może zwolnić w momencie pobrania więcej niż 100 GB danych miesięcznie. Widać to chociażby na przykładzie oferty Power LTE od Plusa i Cyfrowego Polsatu.

Internet komórkowy ma jedną, zasadniczą przewagę nad stacjonarnym – mobilność. Możemy z niego korzystać nie tylko w domu, ale i w każdym miejscu, gdzie jest zasięg naszego operatora. Łącze stacjonarne nie jest jednak na straconej pozycji i ma kilka niepodważalnych przewag nad mobilnym. Pierwszą jest brak limitów. Jest to ważne szczególnie w momencie, kiedy oglądamy coraz więcej treści wideo w internecie. Te stanowią już grubo ponad połowę ruchu w sieci. Różnica ta jeszcze bardziej uwidacznia się wtedy, kiedy z łącza korzysta całą rodzina. Wtedy transfery powyżej 100 GB miesięcznie zdarzają się znacznie częściej.

Drugą przewagą jest o wiele większa stabilność transferu. Przy mobilnym internecie prędkość zależy od pogody i tego, ile osób w danym momencie obsługuje stacja bazowa. Tego nie jesteśmy w stanie oszacować.

Przy wyborze mobilnego Internetu warto zwrócić uwagę na jedną rzecz. Czy w miejscach, w których planujemy z niego korzystać, zasięg operatora jest dobry. Wystarczy poprosić znajomego, który ma numer w danej sieci, aby przyszedł do nas i sprawdził jak operator sprawuje się w konkretnej lokalizacji.

Odpowiadając na pytanie - internet komórkowy czy stacjonarny? Każdy ma swoje zalety i wady. Jeżeli chcemy Internet zabierać ze sobą, jesteśmy mobilni, nie oglądamy ciągle filmów w sieci, wybierzmy komórkowy. Jeżeli mamy duży apetyt na dane albo w gospodarstwie domowym będzie korzystało z niego więcej osób – wybierzmy stacjonarny.

wtorek, 30 grudnia 2014, w.tomaszewski

Polecane wpisy

  • W hipotekach taniej już nie będzie

    Jak wynika z danych Comperia Analytics, dzisiaj średnio pierwsza rata kredytu hipotecznego na 30 lat na 300 tys. zł (wartość nieruchomości – 375 tys. zł)

  • Najlepsze lokaty na 2 miesiące

    Jak wynika z danych Comperia Analytics, obecnie najlepsze lokaty 2-miesięcznie oferują Deutsche Bank, Meritum Bank i FM Bank PBP. Oprocentowanie lokat dalej nie

  • Najlepsze pożyczki gotówkowe - czerwiec 2015

    Jak wynika z danych narzędzia analitycznego Comperia Analytics, obecnie najlepsze pożyczki gotówkowe można dostać m.in. w Alior Banku, T-Mobile Usługi Bankowe (

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2015/01/07 21:19:25
-
2015/05/23 21:05:38
Jak na razie tylko stacjonarny. Jeśli chce się sprawdzić parę rzeczy w google - mobilny jest ok, ale przy jakimkolwiek intensywnym użytkowaniu typu ściąganie dużych plików, oglądanie czegoś live w internecie w sensownej jakości itp. stacjonarny wygrywa bez żadnego ale. Największym minusem mobilnego jest ograniczony transfer, no i prędkość, która w mieście i blisko nadajników jest ok, ale w przypadku wyjazdu na działkę może niemile zaskoczyć. Poza tym - stacjonarny w tym momencie bez problemu osiąga już prędkości typu 150 megabitów. Mobilny jest w tym momencie daleko w tyle,
-
2015/08/05 21:19:51
oczywiście zależy od zastosowania, ale jak do domu, to tylko stacjonarny na tę chwilę.
-
Gość: Filip, *.dynamic.mm.pl
2015/08/07 20:28:11
bez dwóch zdań wybieram stacjonarny. teraz można już trafić na fajne oferty. jak gigakabel, cenowo lepszej nie znalazłem
-
Gość: WiktorK, *.adsl.inetia.pl
2017/10/12 10:59:41
Moim zdaniem o wiele lepiej postawić na internet stacjonarny, najlepiej od lokalnego dostawy. Ja mam internet od firmy Elbonet i jeszcze mnie nigdy nie zawiódł.
-
Gość: Bartłomiej Marczuk, *.play-internet.pl
2017/10/16 18:01:42
Ja uważam iż każdy musi dobrać usługę i dostawcę pod Swoje preferencję.
Ja dobierając internet korzystałem z porównywarki cenowej i wybrałem internet w playu. Póki co odpukać jest ok.

panwybierak.pl/dostawcy