Co powinniśmy wiedzieć planując budżet domowy? Piszą o tym: Karol Wilczko, Mikołaj Fidziński, Damian Rosiński, Jacek Kasperczyk, Marcin Zienkiewicz
Karol Wilczko
Współzałożyciel pierwszej w Polsce porównywarki finansowej Comperia.pl. Lubi pisać o finansach osobistych i produktach bankowych. Z rynkiem finansowym związany od ponad 11 lat (wliczając w to studia w Szkole Głównej Handlowej). Codziennie dochodzi do nas mnóstwo informacji finansowych, które w sposób pośredni lub bezpośredni dotyczą naszych domowych budżetów. Jak się odnaleźć w gąszczu tych wiadomości? Które wydarzenia mają znaczenie dla naszych portfeli, a które są mniej istotne? Na co zwracać uwagę kupując produkty finansowe, czy ubezpieczeniowe? O tym wszystkim na naszym „comperiowym” blogu. Wszelkie komentarze do opisywanych przez nas tematów mile widziane.
RSS


Blog > Komentarze do wpisu
Banki karzą klientów za hazard
Przyjęło się, że za transakcje kartami płatniczymi banki nie pobierają opłat. Co jak co, ale za płacenie plastikiem to już byłaby przesada. A jednak z kartami paru banków to nie takie pewne…

Klienci niektórych banków w tabelach opłat i prowizji (a może także na swoich wyciągach z konta) mogą znaleźć bardzo ciekawą informację. Mianowicie - o opłatach za dokonywanie transakcji bezgotówkowych w punktach oznaczonych jako: kasyna, kasyna internetowe, gry losowe, zakłady bukmacherskie, loterie, totalizatory. Opłaty, trzeba zaznaczyć, niemałe - od 5 do niemal 10 zł za każdą taką płatność. Z kartami kredytowymi Banku Zachodniego WBK czy Banku Millennium prowizje te wynoszą 3 proc. wydanej kwoty, ale minimalnie 7 zł. W tej drugiej instytucji trochę taniej jest z kartami debetowymi - 5 zł za każdą transakcję. Eurobank pobiera z kolei także 3 proc. wartości płatności (zarówno kartą kredytową jak i debetową), ale aż co najmniej 9,95 zł. Oczywiście trzeba pamiętać, że nie wszędzie jest w ogóle możliwość zapłacenia kartą (np. za kupon Lotto). Ale już np. osoby zasilające z kart kredytowych swoje konta w internetowych platformach bukmacherskich mogą się zdziwić.

Po czym bank poznaje, gdzie klient zapłacił kartą? Każdy punkt usługowy czy handlowy ma swój indywidualny kod, tzw. kod MCC. Pod kodem 7995 kryją się właśnie kasyna, zakłady bukmacherskie i im podobne. To właśnie po tym numerze banki wiedzą, które płatności obłożyć opłatą, a które nie (przynajmniej na razie).

Dlaczego banki upatrzyły sobie właśnie tę grupę transakcji? Czy to forma ich walki z hazardem? Opłaty te nie są nowe, ponadto pobierane tylko przez kilka banków, więc ciężko stwierdzić, aby wynikały z przepisów prawnych. Przynajmniej ja nigdzie takiego uzasadnienia w prawie nie znalazłem. Ponad tydzień temu o tę kwestię zapytaliśmy banki, ale te milczą. Jeśli ktoś zna powód pobierania takich opłat (mniej trywialny niż kolejne źródło pieniążków dla banków) - proszę o wytłumaczenie.

Czy za jakiś czas klienci będą obciążani prowizjami za płatności kartą np. w pralniach chemicznych (kod MCC 7216) albo piekarniach (kod MCC 5462)?

Jeśli nawet bank nie karze za transakcje kartą w totalizatorze czy zakładzie bukmacherskim, to z pewnością nie nagradza ich. Tak robi Alior Bank, który w ramach paru kart kredytowych i kont nagradza 1-procentowym cashbackiem za wszystkie transakcje bezgotówkowe z paroma, nielicznymi wyjątkami. Jednym z nich są jednak płatności w kasynach, totalizatorach, u bukmacherów itp.piątek, 31 stycznia 2014, fidzinski

Polecane wpisy

  • W hipotekach taniej już nie będzie

    Jak wynika z danych Comperia Analytics, dzisiaj średnio pierwsza rata kredytu hipotecznego na 30 lat na 300 tys. zł (wartość nieruchomości – 375 tys. zł)

  • Najlepsze lokaty na 2 miesiące

    Jak wynika z danych Comperia Analytics, obecnie najlepsze lokaty 2-miesięcznie oferują Deutsche Bank, Meritum Bank i FM Bank PBP. Oprocentowanie lokat dalej nie

  • Najlepsze pożyczki gotówkowe - czerwiec 2015

    Jak wynika z danych narzędzia analitycznego Comperia Analytics, obecnie najlepsze pożyczki gotówkowe można dostać m.in. w Alior Banku, T-Mobile Usługi Bankowe (

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: wtf, *.dynamic.chello.pl
2014/01/31 12:05:07
"Pieniążki"? Na blogu teoretycznie finansowym? Infantylnie i nieprofesjonalnie.
-
2014/07/16 15:36:22
Banki ostoją moralności :)
-
2015/04/09 13:25:02
Moje finanse, moja sprawa. Co im do tego na co przeznaczam pieniądze. Im większy mam obrót, tym lepiej dla nich
-
2017/01/27 19:36:36
Trafiłem na ten wpis, bo... znalazłem taką opłate w historii swojego konta BZWBK, a to była tylko wpłata na konto Skrill.
-
Gość: Anna, 95.160.190.*
2019/02/04 19:49:08
Nigdy takich rzeczy nie słyszałam, ale jeśli to prawda to sądzę że to jest w pewnym zakresie ograniczanie swobód. Dlatego ja najchętniej korzystam z płatności online www.cashbill.pl/ i to właśnie dzięki nim opłacam wszelkie swoje zobowiązania. Lubię takie rozwiązania i wiem, że bezpieczeństwo u nich jest na najwyższym poziomie.
-
Gość: Zenon, 95.160.190.*
2019/02/11 20:30:48
Jeśli ktoś lubi zostawiać swoje pieniądze w kasynach to powinna być jego sprawa. Oczywiście przy staraniu się o pewne finansowania można mieć obawę, że taka osoba będzie niewypłacalna ze względu na swoje zachowania. Ja najbardziej cieszę się z tego, że ostatnio udało mi się wyrobić konto walutowe wraz kartą prepaid www.igoriacard.com/karta-prepaid-dla-podrozujacych/ i teraz mogę płacić gdzie tylko chcę będąc za granicą.