Co powinniśmy wiedzieć planując budżet domowy? Piszą o tym: Karol Wilczko, Mikołaj Fidziński, Damian Rosiński, Jacek Kasperczyk, Marcin Zienkiewicz
Karol Wilczko
Współzałożyciel pierwszej w Polsce porównywarki finansowej Comperia.pl. Lubi pisać o finansach osobistych i produktach bankowych. Z rynkiem finansowym związany od ponad 11 lat (wliczając w to studia w Szkole Głównej Handlowej). Codziennie dochodzi do nas mnóstwo informacji finansowych, które w sposób pośredni lub bezpośredni dotyczą naszych domowych budżetów. Jak się odnaleźć w gąszczu tych wiadomości? Które wydarzenia mają znaczenie dla naszych portfeli, a które są mniej istotne? Na co zwracać uwagę kupując produkty finansowe, czy ubezpieczeniowe? O tym wszystkim na naszym „comperiowym” blogu. Wszelkie komentarze do opisywanych przez nas tematów mile widziane.
RSS


Blog > Komentarze do wpisu
Poruszenie! Lokaty antybelkowe już znikają z rynku!
Zmiany w podatku od zysków kapitałowych jeszcze przez przynajmniej kwartał nie wejdą w życie, a Meritum Bank już wycofał z oferty bardzo atrakcyjne lokaty Meritum Zysku w Internecie z kapitalizacją dzienną i Lokatę Internetową z kapitalizacją dzienną. Czy to początek końca lokat antybelkowych?

„Antypodatkowe” depozyty Meritum Zysku w Internecie z kapitalizacją dzienną i Lokata Internetowa z kapitalizacją dzienną były jednymi z najlepszych produktów depozytowych na rynku. Łapały się między innymi do TOP10 lokat na 3 i 6 miesięcy (czego dowód tutaj). Na kilka miesięcy przed wejściem w życie zmian w podatku od zysków kapitałowych (która utrąci opłacalność omijania podatku) bardziej można było się spodziewać jeszcze zacieklejszej walki o oszczędności Polaków. Okazało się inaczej - jeden z dotychczasowych liderów tego wyścigu - Meritum Bank – wycofuje zeń swoje lokaty z dzienną kapitalizacją.

Sytuacja się pogorszyła, ale jednak nie jest tak niekorzystna jak mogłoby się wydawać. Wymazane z oferty lokaty ma przez kolejnych kilka miesięcy godnie zastępować Lokata z Gwarancją na zmianę przepisów podatkowych. Jest to depozyt chroniący odsetki z oszczędności w przypadku, gdy wejdzie w życie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Od trwających wówczas lokat z dnia na dzień zacznie być pobierany podatek Belki. Czyli - ktoś założył lokatę licząc że zarobi 250 zł, a tymczasem dostanie np. jedynie 225 zł. Lokata z Gwarancją na zmianę przepisów podatkowych chroni przed takim rozczarowaniem. Meritum Bank obiecuje, że w przypadku wejścia w życie nowych przepisów w trakcie trwania lokaty, podniesie on jej oprocentowanie do takiego poziomu, aby klient „na rękę” dostał tyle samo ile przed zmianami. Lokatę z Gwarancją można zakładać już nie tylko na pół roku i rok, ale i na 3 miesiące (to nowość).

Czy Lokata z Gwarancją będzie godnie zastąpić inne usunięcie depozyty? Niestety wraz ze zmianą w ilości depozytów, spadła także ich jakość. Meritum Bank obniżył oprocentowanie już wcześniej oferowanych 6- i 12- miesięcznych Lokat z Gwarancją. Także nowa – na 3 miesiące - przegrywa z ofertami kilku banków (choć tu akurat Meritum Bank nadrabia Lokatą Powitalną dla osób które założą rachunek osobisty). Oprocentowanie Lokat z Gwarancją jest niższe niż depozytów usuniętych z oferty. Warto zatem porównywać na bieżąco lokaty.

Meritum Bank tłumaczy decyzję o wycofaniu z oferty lokaty Meritum Zysku w Internecie z kapitalizacją dzienną i Lokatę Internetową z kapitalizacją dzienną tym, że klienci zgłaszają mniejsze zapotrzebowanie na produkty bez gwarancji. Szkoda jednak, że i te z gwarancjami nie są już do końca meritum oszczędzania.

Ciekawe czy w ślad za Meritum Bankiem ruszą inne instytucje? Niektóre banki (choćby FM Bank, Idea Bank czy GetinOnline) także oferują lokaty w jakiś sposób rekompensujące deponentów nadchodzące wejście w życie nowych, gorszych dla nich przepisów. Nie rezygnują jednak na razie ze „zwykłych” lokat z dzienną kapitalizacją. Jedno jest pewne – najbliższe tygodnie i miesiące będą na rynku depozytów ciekawe. Będzie się działo!

środa, 30 listopada 2011, fidzinski

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: prawda, *.dynamic.chello.pl
2011/12/01 05:53:21
Bank Meritum nie wycofał lokat z dzienna kapitalizacją.
Lokaty z gwarancja, czy na powitanie to także depozyty z dzienna kapitalizacja.
Gwarancje zysków oferuje także Kredyt Bank